A A A K K K
людям з порушенням зору
Відділ освіти, культури, молоді та спорту Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області

Вишнева Гора


Фото Юрій Ойцюсь.

Далеко за межами області відомий ботанічний заказник загальнодержавного значення “Вишнева Гора”, який розміщений у Рівненському районі біля с. Городок на площі 97 га. Створений у 1974 році, але відомий давно як крайня північно-західна ділянка cтепу на території України. Це крейдяний горб, відносна висота якого близько 50 м. Розташований поблизу гирла лівої притоки Горині — р. Устя.
Назву заказник одержав завдяки поширенню вишні степової, висотою до 1,5 м. Найбільш цікавим є південний схил гори, де рослинний покрив чітко змінюється з висотою, утворюючи вертикальні мікрозони. Біля підніжжя гори переважають вологолюбні рослини — гадючник шестипелюстковий, шавлія лучна, буквиця лікарська та ін. Вище на схилах росте змішаний грабовий ліс з домішками сосни і берези. Підлісок утворений ліщиною, бруслиною, крушиною, тереном, глодом та іншими чагарниками. Вище на схилах росте вишня степова, зиновать руська, трав'янисті рослини — півник угорський, адоніс (горицвіт) весняний, осока Мікелі. Степова рослинність представлена кипцево-кострицево-різнотравною асоціацією, ковилою волосистою, волошкою рейнською, цибулею круглоголовою, різухою звичайною та ін. Навесні тут багато ефемероїдів, які протягом місяця встигають зацвісти і дати плоди — анемона дібровна, бурачок польовий, первоцвіт весняний та ін. Є і рослини з Червоної книги України — горицвіт весняний, підсніжник білосніжний, лілія лісова. Всього тут визначено понад 50 видів степової рослинності.
Уперше про цю пам'ятку природи написав визначний український ботанік Опанас Рогович (1869). У 30-х роках XX століття її вивчив рівненський дослідник Йосип Панек, який публікував свої праці в польськомовному “Рочніку Волинському” та інших виданнях. У 1960-1965 роках археологічна експедиція львівського інституту суспільних наук виявила на Вишневій горі сліди двох майстерень крем'яних знарядь. У могильниках періоду неоліту знайдено плити з крейди, яка добувалася в її ярах.
У 1968-1970 роках випускник Городоцької середньої школи, нині професор, доктор біологічних наук Яків Дідух, зібрав тут гербарій та провів ґрунтовні геоботанічні дослідження. Він відніс степ Вишневої гори до західно-поліського типу, хоч і зазначив деякі його відмінності: “Це цікавий флористичний об'єкт, де зібрані рідкісні для Західної України степові види, як ковила найкрасивіша, ковила пірчаста, ковила волосиста, ірис угорський, горицвіт весняний, що потребують охорони не тільки в лісовій зоні, але і в степу, і по всій Україні”.


Кінець першої половини квітня - гора зеленіла. Друга половина квітня -поступово жовтіє, першою зацвітає осока низька, а потім - перстач пісковий; на жовтому килимі проступають сині плями фіалки піскової. Перша половина травня -здалеку здається, ніби гора припорошена снігом: то цвітуть степова вишня і терен. Друга половина травня і початок червня - підніжжя гори синє від юринеї вапнякової та півників угорських. Друга декада червня і перша половина липня - гора стае золотисто-сірою від великої кількості квітучих злаків. У липні-серпні на фоні крейди видніються жовті плями омана мечоли-стого. У серпні і першій половині вересня біля кущів помітні великі фіолетові плями айстри степової та жовті плями грудниці звичайної.
Тоді ж старший науковий співробітник Інституту ботаніки Академії наук України А. Кузьмичов писав у місцевій пресі: “Таке багатство і різноманітність флори на порівняно невеликій площі дуже цікаві і міцні. Недарма Вишнева гора стала класичним об'єктом для дослідників, що цікавляться флорою Волинської височини. До того ж це єдине місце на тій території, де найповніше збереглась степова рослинність. В інших регіонах вона давно вже зникла”.
Заказник користується великою популярністю серед студентів, школярів, туристів.

Б. Дем’янчук Г. Вишнева гора // Дем’янчук Г. Звідки тече та річка: Тайнопис природи рідного краю у легендах, переказах, художній та історичній літературі. – Рівне, 2001. – С.: 105-106.
Дем’янчук Г. Степовий острів // Дем’янчук Г. Над Горинь-рікою: Путівник по туристському маршруту. – Л., 1997. – С.: 48-52.
Меремінський А.Й., Сацюк І.Л. Заповідними стежками. – Рівне, 2001. – С.: 32-33.
Столярець М. Вишнева гора // Столярець М. Слово про Городок: Спогади краєзнавця. – Рівне, 2002. – С.: 9-10.
 

Вхід для адміністратора